Virtual Velo USA Online Framebuilders Competition

Winner Announcement!

1. Best Alternative Material Frame

WINNER

RoXoR Bike

Adam Filo

Rebar Bike

RUNNER UP

Mike Schultz

Bamboo

2. Best Aluminum Frame

WINNER

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

Capitol TT

RUNNER UP

SpaceFrame

Martin L

3. Best Braized Frame

WINNER

Wolfhound Cycles

Fred Cuthbert

Truss Fork Bike

RUNNER UP

Brendhan Lehman

Single Speed Tall Bike

4. Best Carbon Fibre Frame

WINNER

David Sommerveld

Peregrine

RUNNER UP

Palmer Bicycles

Custom Carbon Road

5. Best Lugged Frame

WINNER

Shukaiso

Ryo Yamamoto

Swan

RUNNER UP

Nestor Czernysz

Layered Lugs

6. Best Steel Frame

WINNER

Bahl Cycle Works

Brandon

BCW 1

RUNNER UP

David Askew

Orb

7. Best Themed Bicycle

WINNER

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

Caterpillar

RUNNER UP

RoXoR Bike

Adam Filo

Rebar Bike

8. Best Tig Welded Frame

WINNER

Flansberrium

Alex Schock

RUNNER UP

Orion Mountain Bikes

Mark Jaszkowiak

9. Best Titanium Frame

WINNER

Sanitas Cycles

Brad

RUNNER UP

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

10. Best Bike Packing

WINNER

Cutter Design

John Cutter

RUNNER UP

Tribu Bikes (Colombia)

11. Best BMX

WINNER

Kahl Bike Co.

Jackson Kahl

RUNNER UP

Maegic BMX

Heiko M

12. Best Commuter

WINNER

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

RUNNER UP

Tribu Bikes (Colombia)

13. Best Cruiser

WINNER

Wolfhound Cycles

Fred Cuthbert

RUNNER UP

Kahl Bike Co.

Jackson Kahl

14. Best Dirt Jumper

WINNER

Kahl Bike Co.

Jackson Kahl

Blue DJ Kahl

RUNNER UP

Levin Gamm

Stoke Machine

15. Best E-Bike

WINNER

Cutter Design

John Cutter

RUNNER UP

Mike Schultz

16. Best Fat

WINNER

Acoustic Cycles

Zach Geller

RUNNER UP

Clint Ragan

17. Best Full Suspension MTB

WINNER

Terra Mountain Bikes

RUNNER UP

Acoustic Cycles

Zach Geller

18. Best Gravel / All-Road

WINNER

Gibson Cycles

Bill Gibson

RUNNER UP

Six Mile

Kevin Armstrong

19. Best Hardtail Mountain

WINNER

Peter Verdone

RUNNER UP

Handerhan Cycles

Sean Handerhan

20. Best Hybrid / Comfort

WINNER

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

RUNNER UP

Relstone Cycles

Guy Stone

21. Best Paint Design

WINNER

Tribu Bikes (Colombia)

RUNNER UP

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

22. Best Road

WINNER

Bahl Cycle Works

Brandon

BCW 1

RUNNER UP

Shukaiso

Ryo Yamamoto

Swan

23. Best Single Speed

WINNER

Nate Moody

RUNNER UP

Brendhan Lehman

24. Best Tandem

WINNER

Full Moon Bicycles

Chris

25. Best Time Trial

WINNER

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

26. Best Touring

WINNER

Story Street Cycles

RUNNER UP

Chrishien

27. Best Track

WINNER

Schon Studio

Damascus

RUNNER UP

Bim Bam Baby Bikes

Donald Gross

28. Best Children's

WINNER

Special Needs

Alan Bauer

RUNNER UP

Hallway Cycles

29. Best Fork

WINNER

Rumble Fish

RUNNER UP

Capitol Bicycles

Peter Mitchell

Virtual Velo USA Competition Presented By BFS Bicycle Fabrication Supply